2013m. Kovo 22d. 10:56

Iki pasaulio čempionato Maskvoje - 140 dienų


Šiais metais pirmasis normatyvą įvykdė Virgilijus Alekna.


Europos metimų taurės varžybose Virgilijus Alekna pirmasis šiais metais įvykdė pasaulio čempionato Maskvoje normatyvą.

10000 m bėgime, maratone, sportinio ėjimo, estafečių ir daugiakovių rungtyse įskaitomi rezultatai, pasiekti nuo 2012 m. sausio 1 d., kitose rungtyse - nuo 2012 m. spalio 1 d.

Čempionato normatyvus jau yra įvykdę 13 Lietuvos lengvaatlečių:

Moterys. Maratonas. Rasa Drazdauskaitė, Diana Lobačevskė, Živilė Balčiūnaitė, Remalda Kergytė.
Septynkovė. Austra Skujytė (A).
20 km ėjimas. Kristina Saltanovič (A), Brigita Virbalytė (A), Neringa Aidietytė (A).

Vyrai. Disko metimas. Virgilijus Alekna (B). 
20 km ėjimas. Marius Žiūkas (A).
50 km ėjimas. Tadas Šuškevičius (B), Tomas Gaidamavičius (B), Ričardas Rekst (B).

Vienoje rungtyje gali dalyvauti trys vienos šalies atstovai (vienas iš jų gali būti įvykdęs tik B normatyvą), maratone - penki. Taigi, šiuo metu Lietuva į Maskvą galėtų išsiųsti vienuolikos sportininkų komandą.

Kaip čempionatui ruošiasi Maskva - skaitykite Rusijos lengvosios atletikos federacijos prezidento Valentino Balachničevo interviu laikraščiui "Sport-Ekspress":

- Koks Rusijos lengvosios atletikos federacijos vaidmuo organizaciniame komitete?

- Iš esmės būtent mes atsakome prieš tarptautinę federaciją už pasirengimą pasaulio čempionatui. IAAF kontrolės lygis labai aukštas ir šiame darbe ji remiasi į mus. Žinoma, ne viską mes darome savarankiškai, vieni. Be valstybės, be mūsų Maskvos kolegų, tame tarpe iš Sportinių ir žiūrovinių renginių direkcijos, visa tai būtų neįmanoma.
Kitose šalyse yra pavyzdžių, kai čempionatus pilnai rengia komercinės organizacijos. Jos samdo profesionalus ir kviečia savanorius.Tokiais atvejais valstybės indėlis yra nedidelis. Tačiau Rusijoje su sponsoriavimu reikalai kitokie. Todėl didžiąją čempionato biudžeto dalį sudaro Maskvos miesto ir Sporto ministerijos skirtos lėšos. Keletu procentų, kiek gali surinkti,  prisideda ir Rusijos lengvosios atletikos federacija.
 
- Už ką konkrečiai atsako jūsų federacija?

- Mes pilnai atsakome už tai, kas vyks stadione: tai ir teisėjų atranka, ir kontrolė už darbų arenoje eigą, ir dangos kokybė.Tame tarpe padedame įsigyjant įrangą, kuri bus naudojama treniruočių proceso metu. Be to, nuolat lydime IAAF visuose reikaluose, susijusiuose su pasiruošimo čempionatui kontrole.

- Į Maskvą jau keletą kartų buvo atvykusi IAAF komisija. Po kiekvieno vizito orgkomiteto darbas buvo vertinamas teigiamai. Ar sunku buvo to pasiekti?

- Tokie vizitai - standartinė procedūra. Tačiau iš tikro už jų slepiasi titaniškas viso orgkomiteto, Maskvos ir Rusijos vyriausybių ir, žinoma, Sporto ministerijos darbas. Ruošiant tokio lygio turnyrus dažnai susiduri su skirtingais požiūriais, kultūromis, įvairiomis varžybų vykdymo tradicijomis. Tačiau organizavimo lygis visais atvejais turi būti labai aukštas. Juk pasaulio čempionatas - svarbiausias produktas, atnešantis IAAF remėjų, reklamos, televizijos teisių pardavimo lėšas, palaikantis visos organizacijos autoritetą.

- Ką jūs suprantate kaip "įvairias vykdymo tradicijas"?

- Pavyzdžiui, vykdyti varžybas Europoje dažnai žymiai lengviau negu Rusijoje. Reikalas ne tame, kad mūsų šalis būtų blogesnė už kitas. Tai surišta su teisinės bazės ypatybėmis, asmenų ir daiktų judėjimo taisyklėmis. Kadangi Rusija nėra Europos Sąjungos narė, tenka spręsti galybę klausimų. Pavyzdžiui, orgkomitetas formina vizas milžiniškam žmonių skaičiui. Vien svečių ir jų šeimos narių laukiame apie 5000. Visa tai pakankamai rimta. Be to, reikia kompensuoti vizų forminimo išlaidas.

Į Rusiją bus atgabentas milžiniškas kiekis įvairios televizijos aparatūros. Visa tai turės būti įvežta ir išvežta iš šalies per nustatytą laiką. Tai didelis logistinis darbas.

Taip pat reikia organizuoti transportą. Kaip puikiai žinote, Maskva - labai perkrautas miestas. Tačiau turime kai kuriuos būdus palengvinti sostinės svečiams keliones į stadioną ir atgal. Mes pažadėjome padaryti išskirtas eismo juostas, o kai kuriais atvejais, gal būt, suteikti ir policijos eskortą - kad sportininkai galėtų netrukdomai patekti į stadioną.

Pagaliau, į čempionatą atvyks daug žurnalistų. Jei neklystu, jų laukiama apie 3000. Reikės visus apgyvendinti, akredituoti, suteikti informaciją stadione. Todėl dabar iškilo klausimas dėl  žurnalistų darbo vietų stadione, kurios stambiausiose tarptautinėse varžybose įrengiamos bėgimo takelio finišo zonoje, rekonstrukcijos ir išplėtimo.

- Ar iš karto pavyko rasti bendrą kalbą su valdžia dėl išskirtų eismo juostų?

- Mus palaikė Maskvos meras Sergiejus Sobianinas ir jo komanda. Negalima neatžymėti ir Sporto ministerijos milžiniško darbo.

- Kaip reikalai su teisėjų paruošimu?

- Šioje srityje darbą pradėjome prieš tris metus. Norėjome ne tik atjauninti teisėjų sudėtį, o suteikti jiems be teorinio pasiruošimo ir praktinės patirties svarbiausiose Rusijos varžybose. Ta prasme labai svarbus šalies čempionatas, kadangi jame dalyvauja apie 1000 žmonių ir dirba daug teisėjų. Pagal sudėtingumą jį beveik galima lyginti su pasaulio čempionatu.

- Paskutinio IAAF komisijos vizito metu kalbėta, kad "Lužnikai" pasaulio čempionatui parengti 90 procentų. Kas įeina į likusius 10?

- Šiuo metu perkame įrangą stadionui. Viskas turi būti padaryta laiku. Takeliai praktiškai pakloti. Iki čempionato Didžiosios sporto arenos aikštė pasidengs natūralia žolės danga. Bendrai dar daug ką reikia padaryti - ir organizuojant saugumo sistemą, ir akreditacijos mechanizmą. Manau, kad 90 procentų - tai, kas jau paruošta čempionatui. Tačiau reikia organizuoti dar daug techninių dalykų, tame tarpe kaip užtikrinti sąlygas televizijų darbui

- Kas rūpinasi natūralaus gazono "Lužnikuose"  įrengimu?

- Tai užtikrina Maskvos vyriausybė.

- Ar buvo sudėtinga rasti tinkamų viešbučių?

- Ypatingų problemų nebuvo, nors apgyvendinti tokį svečių skaičių nėra paprasta. Maskva turi didelį viešbučių ūkį. Pagrindinis oficialių asmenų viešbutis bus "Ukraina". Iš jo patogu krantine pasiekti Lužnikus. Sportininkai gyvens šešiuose ar septyniuose viešbučiuose. Tolimiausias iš jų - "Kosmos". Vyko derybos ir kainų lygis, kiek žinau, visus tenkina. Visi viešbučiai bent keturių žvaigždučių lygio.Taigi, su patogumu ir maitinimo kokybe problemų neturėtų būti,

- Kas jums, kaip RLAF vadovui, buvo sudėtingiausia ruošiantis šiam čempionatui?

- Pasiruošimas dar nebaigtas. Greičiausiai dar turėsime problemų ir, manau, kad pačios didžiausios dar priekyje. Tartis, spręsti vizų klausimus - tai viena, o kada visi šie žmonės atsiras Maskvoje - absoliučiai kita. Be to, mes galime susidurti su "Lužnikų" užpildymo problema.Jei pasaulio čempionate nebus šimtaprocentinio lankomumo, kaip, pavyzdžiui, Londono olimpiadoje, tai mums būtų didelis minusas.

Pastaraisiais metais stambiausiose lengvosios atletikos varžybose stadionai visur pilni. Kitokių atvejų nebuvo. Tikiuosi, kas susidomėjimas Maskvos čempionatu vis tik bus didelis
. Tame tarpe ir dėl to, kad jis vyks praėjus vos metams po olimpiados ir praktiškai visos Londono žvaigždės atvyks į Maskvą.

- Jūs nuspėjote mano klausimą apie "Lužnikų" užpildymą...

- Maskva - miestas, perpidytas įvairių renginių.Todėl sostinės gyventojų reakciją į vieną ar kitą įvykį kartais sunku nuspėti.  Tačiau man susidaro vaizdas, kad susidomėjimas čempionatu prabudo ir regionuose, iš kurių gauname daug paraiškų bilietams. Mūsų federacijos regioniniai padaliniai taip pat dirba šia kryptimi, informuoja žmones.

Be to, bus nemokamų bilietų žmonėms, kurių darbas susijęs su lengvąja atletika. Jei mūsų lūkesčiai nepasitvirtins, teks kviesti vaikus. Manau, jiems bus įdomu pažiūrėti pasaulio čempionatą
.